Царевичен смок – отглеждане
петна с черна ивица и червени петна, по гърба и черно-бяло. Чрез селективно развъждане са създадени множество атрактивни цветови форми т. нар морфи. Обичайната дължина на царевичния смок е около 80 – 90 см., но може да достигне и 150 см. , всичко зависи колко голям е и терариума в който се отглежда.
Терариум: За възрастен индивид е остатъчен терариум с размери: 80х35х35 см. Но ако сте си закупили бебе, то терариум с размери 30х30х20см е напълно достатъчен.
Влага и вода: Този вид не изисква нещо специфично от към влага, тя трябва да е около 50-70% , като е достатъчно да имате съд в вода, където змията може да се и потапя при нужда.
Субстрат: Дървен субстрат – буков чипс, едър или ситен, всичко зависи от това, вие какво предпочитате.
Храна: Мишки, плъхове, яйца (пъдпъдъчи, сурови) , пиленца ( еднодневни)
Името на царевичната змия идва от наподобяващата царевични зърна окраска на нейното коремче. Царевичните змии в природата живеят сами, затова не е препоръчително да се гледат по двойки, освен по време на размножителния период. Но не са канибали, така, че ако желаете, можете да отгледате няколко смока на едно място, трябва да ги разделяте само при храненето, за да не стават инциденти между змиите.
Царевичния смок и кралския питон са най-често използваните змии за образувателни лекции от херпетолозите за пред деца, поради красивата си шарка, спокоен нрав и търпеливост.
Автор: Радост Филипова – Kubra